It is currently Wed Apr 25, 2018 6:39 am

All times are UTC - 5 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Greetings from turkey
PostPosted: Sun Aug 30, 2009 8:28 pm 
Debut Album
Debut Album

State/Province: pendik
Country: Turkey
Gerçekten, gerçekten zor olmadan nasıl herkes yaşar bilmiyorum, ama laura de türkiye yaşıyorum. ve eşi benim gençliğinde her zaman o vardı beni karşılamak için benim. Burada Türk film her birimiz tercüme kesinlikle onun tek oyuncu oldu. Bir aşk söyle imkansız bağlı idi. Hemen hemen her gün, yerine sahibim şarkıları çalma işini. 2.004 gidiyorum onu duyamadı. 6 ay önce şans bir kötü durum ve onu görmek için inananlar öğrendim nasıl düştü. Şimdi belki de bu kadar 5 yıllık aşk bu nasıl bir haber değil olacaktır oldu. Ben aslında yandan haklı olmak gerekir. ama ne yazık ki
Bu gün için büyük bir utanç benim için.6 ay, site ve forum sayfanızı ilgi ile incelendi var. Sana bir istek olacak. Çok yakın bir zamanda oraya gelmeyi planlıyorum Laura mezarını ziyaret etmek. nerede size tam adresini vermek istiyorum söyle. Ayrıca cd tüm plak kaldırmak ve satın almak istediğiniz bant. T-shirt fan club giymek ister. Eğer yazar çok onlarla gibi mutlu olacağını nasıl alır. Aslında, Ağustos 26 ben de siz değerli taraftarların umudu bir araya gelip, ama mümkün değil maalesef It was istedim. Bizim gelenek gibi bir ölmek kişi anısına kalıcı bir şey yapacak yaşıyoruz olarak. Çok yakında onun adı bir çeşme içine yazılır yapacaktır. Ve seninle çeşme bir resmi paylaşır. Umarım ve ben fırsat aynı bir ülke olsa bir kalp ritmi ve çünkü güzellik bir çok ne cevap verebilecek bizim ortak sevgisi var uzakta karşılamaya olacağını umuyoruz. Eğer ben Google Translate kullanarak yazmak yazım hataları varsa özür dilerim.
Kalın sevgiyle
Tahsin Köse

Profile  

PostPosted: Tue Sep 01, 2009 10:40 pm 
Forum Administrator
Forum Administrator

State/Province: PA
Country: United States
Forum members and visitors note:

The following is an automated translation of the above post into English, with manual context enhancements, from Google Translate and Babylon (http://translate.google.com).

Please also note that while the default language on the Forum is English, we welcome posts in members' native languages, and will do our best to post translations where appropriate and as time allows. We also encourage members to utilize translation sites and software where available to read posts made in languages other than English, and to reply to non-English-speaking members in their native languages where appropriate.

--------------
It is really, really difficult to know where Laura lived, but I live in Turkey. And my wife in her youth she had always wanted [us] to meet her. Turkish film each of us here, the only player that has certainly translated. It was connected to a love impossible. Almost every day, [I hear her] songs playing [at my] job. In 2004 [I did not hear] of her going. 6 months ago I [had a] chance to see her in a bad situation and I learned how [she] fell. Now, perhaps, this is not a news story for 5 years, how was this love. I actually need to be justified. But unfortunately, these days [it is still] a great shock for me for [those] 6 months. I have viewed the site and forum page with interest. I have a request. Very soon I plan to come there to visit the tomb of Laura. I [would like] the exact address where you say [it] is. In addition [I] want to [find] to buy all her [album] CDs. [I] would like to wear a fan club T-shirt. If [you write] how many, [I] will be happy [to get] them. In fact, August 26, I hope our dear fans to come together, but I wanted [to be there] it was unfortunately not possible. A dying tradition in memory of our people are living as a permanent thing to do. Very soon her name [should] be written into a fountain [here]. And [I] will share with you an image. I hope and I have a [heart rhythm] for an opportunity to see the land and beauty of what can answer a lot of love for our common hope, it will be far [to come] to meet. If I use Google Translate to write I'm sorry if there are spelling mistakes.

With much love,
Tahsin Köse

Kathy and Vince
Member of The Recording Academy

Webmasters
LauraBraniganOnline.com
The Official Laura Branigan Website

I saw your sweet smile
I heard your laughter
You`re still here beside me every day
`Cause I know you by heart...

Profile  

PostPosted: Tue Sep 01, 2009 10:55 pm 
Forum Administrator
Forum Administrator

State/Province: PA

Tahsin,

Welcome to the Forum! :greetings-wavingyellow:

We are happy to have you here. We are all glad to see fans from around the world contribute. We hope you will feel welcome to join in the discussion, whether you continue to write in Turkish, or if you want to try some English sometime. We are all Laura fans - we will understand! :happy-jumpeveryone:

It is interesting that you are from Turkey, perhaps you know that Ahmet Ertegun of Atlantic Records, who discovered Laura, was also Turkish!

We will help out and do our best to translate into English in a reply to your posts. Kathy and I will also use Google Translate to translate our posts into English. I know Google does not translate perfectly, but I think we can all get the sense of what is being said.

In your post you said about the tomb of Laura. Unfortunately, one does not exist, as Laura was cremated and her ashes were scattered in the Atlantic Ocean near the Hamptons beaches. We would welcome seeing you at a Spirit Of Love gathering sometime. And you can obtain many of Laura's CDs and other Laura Branigan branded items at LB's Boutique here on the website.

Again, welcome, and we hope to hear from you again soon!

(Translated with Google Translate:)

Foruma hoş geldiniz!

Burada sizin için mutluyuz. Hepimizin çevresinde dünya katkıda taraftarlarının görmek için mutluyuz. Size tartışmaya katılmaya edilir hissedeceksiniz, ister Türkçe olarak, ya da yazmak için eğer bir İngilizce bazen denemek istiyorum devam umuyoruz. Hepimiz Laura fanlar - biz anlayacaksınız vardır! O size Türkiye'den, belki o Ahmet Ertegün'ün Atlantic Records olan Laura keşfedilen, aynı zamanda Türk olduğunu biliyor vardır ilginç!

Biz yardım ve elimizden geleni İngilizce içine bir cevap postalarınızı için translate. Kathy ve ben de İngilizce olarak bizim mesaj çevirmek için Google Translate kullanır. Google mükemmel demek değildir biliyorum, ama hepimiz ne söyleniyor anlamında alabilirsiniz düşünüyorum.

Yazınızı size Laura mezar hakkında söyledi. Ne yazık ki, bir biri yok gibi, Laura ve yakıldı onun külleri Atlantik Okyanusu Hamptons sahilleri yakınında dağıldı. Bir toplantıda bir ara sizi görmeye bekleriz Spirit of Love. Ve Laura's CD ve web sitesinde LB's Boutique burada diğer Laura Branigan markalı ürün birçok alabilirsiniz.

Tekrar hoş geldiniz, size kısa süre sonra tekrar duymak umut!

Vince and Kathy

Kathy and Vince
Member of The Recording Academy

Webmasters
LauraBraniganOnline.com
The Official Laura Branigan Website

I saw your sweet smile
I heard your laughter
You`re still here beside me every day
`Cause I know you by heart...

Profile  

PostPosted: Thu Sep 03, 2009 1:13 pm 
Multi-Platinum
Multi-Platinum

Welcome to the Forum Tashin :greetings-wavingyellow:

Good to have you join us, and I look forward to hearing more from you!

Yes, please send a photo of the fountain that has Laura's name.

I also wish I could visit Laura's grave site, as I would leave her roses, but as Kathy mentioned, there is no grave to visit, it is unfortunate, but Laura must have had reasons for wanting it this way. I guess since there is no one specific place to go to remember her, we can each do it where we are, like the toast TexasFanOne had to remember Laura.
I am sure you will enjoy all Laura's songs :music-listening: :romance-heartsthree:

-----------
Translation added by Admin.:

Foruma hoş geldiniz Tahsin. :greetings-wavingyellow:

Seni bize katılın, ve ileri işitme için daha dan bakmak için!

Evet, lütfen Laura ismi olan çeşme bir fotoğraf gönderebilirsiniz.

Ayrıca ben Laura mezarının sitesini ziyaret isterdim, onu gül bırakacaktı. Kathy olarak bu ülkeyi ziyaret hiçbir mezar, bu talihsiz, ama Laura bu şekilde isteyen nedenleri olmalıydı olarak ifade edilmişti. Çünkü onu hatırlamak gitmek için kimse özel bir yer sanırım, her yapabiliriz Laura hatırlamak nerede, tost gibi TexasFanOne vardı vardır.
Hepinize Laura's songs keyfini eminim. :music-listening: :romance-heartsthree:

Profile  

PostPosted: Thu Sep 03, 2009 3:45 pm 
Multi-Platinum
Multi-Platinum

State/Province: Texas
Yes indeed, welcome to the Forum! Always great to hear from Laura's fans, especially from all corners of the Earth!

We would all love to see that fountain if you can post a picture. That's just grand! :greetings-clappingorange: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :happy-bouncyshadowgreen:

Have a great day, look forward to your future posts!

TF1 :flags-texas: :flags-texas: :flags-texas: :flags-usa:

I know we'll reunite beyond time.

Time Strangers

Profile  

PostPosted: Sat Sep 05, 2009 12:16 pm 
Certified Gold
Certified Gold

State/Province: Louisiana
Welcome to the forum!! I hope you enjoy your stay here!

It's too bad Laura doesn't have some grave site. Maybe they could put a little something up near the Hamptons?

This is me!!!>>Image

"Bears, Beets, Battlestar Galactica"- Jim Halpert, The Office

Profile  

PostPosted: Sat Sep 05, 2009 7:08 pm 
Multi-Platinum
Multi-Platinum

State/Province: Quebec
Country: Canada
:text-welcomewave: to the forum Tahsin. Glad to have you here. :happy-wavemulticolor:

She is sure
And her truth makes me stronger
Does she realize
I awake every morning
With her strength by my side

This world keeps on spinning
Only she stills my heart
She's my inspiration
She's my northern star
I don't count my possession
All I call mine I will give her completely
To the end of all time